Muzeum J. A. Komenského v Přerově

21. 03. 2023     sekce: Akce školy     autor: Renata Dohnálková     tisk: tisk článku

Ve úterý 21. března se žáci 7.A  vydali do přerovského Muzea J. A. Komenského, které se v současnosti nachází v zámku Žerotínů. V průběhu necelých dvou hodin jsme v doprovodu pana průvodce zhlédli několik stálých expozic a výstav. Zajímavá byla návštěva expozice Archeologie, která se nachází v gotických sklepních prostorách. Viděli jsme hromadný hrob z Předmostí, mamutí kel, repliku Věstonické venuše a mnoho dalších zajímavostí, např. černou kuchyni z období středověku a nejstarší platidla  – hřivny. Poté jsme navštívili školní třídu ze 17. století, kde jsme se seznámili s životem a odkazem J. A. Komenského. Zjistili jsme, kdo tehdy chodil do školy, na co a čím vlastně děti psaly. Následovaly školní třídy z období Rakouska – Uherska, doby I. republiky a  poloviny 20. století. Všechny třídy a kabinet byly zařízeny dobovým nábytkem, pomůckami, mapami, dokonce i učebnicemi. Velmi se nám líbila expozice Entomologie a Mineralogie, kde jsme obdivovali 22 000 jedinců devíti tisíc druhů hmyzu z celého světa a přes 2 350 položek minerálů.  Vzhledem k tomu, že bylo celkem pěkné počasí, užili jsme si i vyhlídku ze zámecké věže. Díky této exkurzi jsme získali mnoho nových zajímavých informací a doplnili si znalosti z literatury, dějepisu i přírodopisu.